گزارش نویسی بخش 1

حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت

حافظه از نظر فلسفه کلاسیک یکی از توانائی‌ها یا قوای ذهنی است.از این رو قرنها اعتقاد بر این بود که بعضی از مردم حافظه بد و بعضی دیگر حافظه خوب دارند. امروزه کمتر بر حافظه به عنوان قوای ذهنی تاکید می‌شود، بلکه تاکید بیشتر بر شرایطی است که رمزگردانی ، اندوزش و بازیابی را تسهیل می‌کند،یکی از قدیمی ترین دیدگاهها متعلق به افلاطون است که حافظه را تشبیه به قفس پرندگان نموده است و ورود پرنده ی جدید به قفس به مثابه ی ورود اطلاعات جدید در حافظه است.

نقش و تاثیرحافظه در زندگی

همه یادگیریها نشانی از حافظه دارند. اگر ما تجربه‌هایمان را به کلی فراموش می‌کردیم، نمی‌توانستیم چیزی یاد بگیریم، چرا که در این صورت زندگی ما متشکل تجربه‌های گذرایی می‌شد که هیچگونه پیوندی بین آنها وجود نداشت و حتی از عهده یک مکالمه ساده هم بر نمی‌آمدیم.

مراحل اصلی حافظه

رمز گردانی در حافظه کوتاه مدت به صورت رمز صوتی ، دیداری و یا شنیداری است، ولی در حافظه بلند مدت به صورت رمز معنایی است.

در مرحله اندوزش یا ذخیره سازی، اطلاعات رمز گردانی شده در حافظه نگهداری می‌شوند. میزان مواد اندوخته شده بسته به نوع حافظه متفاوت خواهد بود. گنجایش حافظه کوتاه مدت برای اندوزش مطالب 2±7ماده است، در حالی که گنجایش حافظه بلند مدت نامحدود است.

در مرحلهبازیابی پی‌گردی در حافظه اتفاق می‌افتد و این پی‌گردی در حافظه کوتاه مدت با سرعت بسیار زیاد انجام می‌گیرد. در واقع با چنان سرعتی که ما از آن آگاه نمی‌شویم. در حافظه بلند مدت سرعت بازیابی بر حسب نوع طبقه بندی مطالب درحافظه ، مدت زمان سپری شده از زمان اندوزش تا بازیابی و دیگر عوامل متفاوت خواهد بود.

مطالبی را که یادآوری می‌کنیم با توجه به زمان یادآوری می‌تواند مربوط به دو نوع مختلف حافظه باشد. دانش آموزی را تصور کنید که در کلاس درس مطالبی را در مورد موضوعی یاد می‌گیرد، مثلا نام یک آتشفشان یا پایتخت یک کشور و ... . زمانی که بلافاصله و در همان کلاس درس سوالاتی از این مطالب از وی می‌شود، در پاسخگویی به آن از حافظه کوتاه مدت خود استفاده می‌کند، ولی زمانی که سوالات در جلسه بعد و چند روز دیگر از او پرسیده می‌شود و او پاسخ می‌دهد، در واقع از حافظه دراز مدت خود استفاده کرده است. وقتی ما مطلبی را بلافاصله بعد از شنیدن آن به خاطر می‌آوریم، یادآوری آن کار آسانی خواهد بود و به سهولت انجام خواهد گرفت، اما زمانی که مدتی از شنیدن مطلب می‌گذرد وتلاش می‌کنیم آن را یاد بیاوریم، با مشکل بیشتری روبرو خواهیم شد.

زمانی که ما بلافاصله مطالب را یادآوری می‌کنیم، در واقع از دانش فعال خود که هنوز درسطح هوشیاری ما قرار دارد، استفاده می‌کنیم، ولی زمانی که مدتی بعد از شنیدن مطالب قصد یادآوری آنها را می‌کنیم، دانشی که از آن استفاده می‌کنیم، نافعال است.  با این توصیف در تقسیم بندیهایی که از حافظه به عمل آمده، آن را به دو نوع حافظه کوتاه مدت و دراز مدت تفسیم بندی کرده‌اند. تفاوت این دو نوع حافظه عمدتا به مدت زمان نگهداری اطلاعات مربوط می‌شود. هرچند تفاوتهای دیگری نیز با یکدیگر دارند.

مطالعات نشان داده‌اند که آدمی انواع مختلفی از حافظه[1] را دارد. اینکه «اطلاعات برای مدت زمان کوتاهی ذخیره می‌شوند یا برای مدت زمان بلند» باعث تقسیم حافظه به انواع«حافظه کوتاه ‌مدت[2]» و« حافظه بلند ‌مدت[3]»  شده است. با وجود این تقسیم آنها برای ذخیره کردن اطلاعات مراحل سه‌گانه حافظه را اجرا می‌کنند، البته به شیوه‌ها و ساختارهای مختلف این کار را انجام می‌دهند. نکته دیگر آنکه در بعضی از مطالعات و منابع از حافظه نوع سومی نیز به نام «حافظه حسی[4]» صحبت می‌شود.

در ادامه مطالب اصلی این بخش را مشاهده می کنید

 علت فراموشی اطلاعات از حافظه ی کوتاه مدت

حافظه دراز مدت

  اقسام حافظه ی بلند مدت

   گنجایش حافظه ی بلندمدت

   علت فراموشی اطلاعات از حافظه ی بلند مدت

راههای انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت

حافظه حسی

رابطه بین دو نوع حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت تفاوتهای حافظه کوتاه مدت و بلند مدت

دیدن و نگاه کردن

خاطره چیست

فواید خاطره

ویژگی‌های ساختاری خاطره

فرآیند خاطره نویسی انواع خاطره نوع راوی خاطره راهنمای عملی خاطره‌ نویسی  در ادامه می توانید از لینکهای زیر مطلب را دانلود کنید.    از سرور           persiangig                   از سرور           upload.ir                   

 

[1] - Memory

[2] - Short-Term Memory

[3] - Long-Term Memory

[4] - Sensory Memory

 

/ 5 نظر / 49 بازدید
علی محمدی مقدم

سلام.. دستت درنکنه استاد. دانلود کردیبم........ اما راجب اینکه روز دوشنبه گفتم من کلاس شما رو درک نمیکنم به یه دلیله اخه هر کاری میکنم نمیتونم تمرکز کنم سر کلاس شما اونم به این دلیل که وقتی شما مثلا میگید انسان های قدیم من ناخاسته از مردم زمان قدیم به صورت تصویری خاطراتی توی ذهنم میاد که هیچ وقت در ان زمان نبودم و شاید هم به دنیا نیامده باشم و وقتی ذهنم به اون سمت کشیده میشه خود به خود از کلاس دور میشم و در ان زمان ذهنم سفر میکند ناخسته خیلی دوست دارم فیلمنامه نویس خوبی بشم اگه میشه کمکم کنید لطفا [گل]

سلام از قلم فرسایی ودیده رنجانی شما سپاسگزلرم جالب وزیبا بود اگه فرصت کردید از وب سایت ما دیدن کنید مرگ تدریجی شما آغاز خواهد شد اگر سفر نکنید اگر مطالعه نکنید بزرگان ضمنا مستند معرفی تویسرکان منتظر چشمان گرم شماست شاید مقصد بعدی شما باشد

محمدمرادی

سپاس استاد گرامی... هنرمند بودن يعني شكست خوردن، آن هم شكستي كه هيچ كس ديگر جرأت تجربه ي آن را ندارد. اين شكستِ جهان اوست و پا پس كشيدن از آن يعني فرار از جبهه، يعني هنر نمايي و خانه داري به سبك برگزيده و گرانمايه، يعني زندگي كردن... ((ساموئل بكت))

جعفریان

درود یک سالگی دئنا + تصاویری از جاذبه های گردشگری سی سخت