غار و آبشار نول سی سخت بخش اول

  جمعه نوزدهم خرداد صبح زود عازم سی سخت شدیم و با توجه به زمان بندی که داشتیم فکر می کردیم که با تأخیر وارد سی سخت شدیم  ولی بعد از عبور از سی سخت و ورود به منطقه کوه گل ملاحظه کردیم که هنوز دوستان نیامده اند و با تماسی که داشتیم متوجه شدیم راننده ها بد قولی کرده و سر قرار حاضر نشده اند.ما ساعت یه ربع به شش سر قرار حاضر شدیم و بعدذ از حدود 45 دقیقه سایر دوستان هم آمدند و حرکتمون رو به سمت آبشار و غار نول شروع کردیم. در مسیر گویی تمام زیباییها در همین نقطه جمع شده بود و در راه به ما سلام می کرد و ما هم که سراسر شور و شعف بودیم انگار بر بال ملایک قدم می گذاشتیم و آهسته ولی با عزمی مصمم قدم بر می داشتیم و با هرقدم لنگان خویش دانه شکری می کاشتیم و آفریدگار هستی را سپاس می گفتیم.

 بعد از حدود یک ساعت و ده دقیقه پیاده روی در محلی برای  صرف صبحانه ایستادیم و استراحت کردیم. البته زمان استراحت و صبحانه کمی طولانی شد و تقریبأ یک ساعت طول کشید.

 

در طول مسیر و در سایر نقاط دنا سرو کوهی(اُرس) که در گویش لری به "ول"معروف است دیده می شود.مردم اعتقاد دارند وقتی عمر این درخت به صد سال می رسد خود به خود آتش می گیرد و می سوزد.

مشخصات گیاه شناسی :

اُرس درختچه ای است با برگ های سوزنی شکل که این برگ ها در دستجات 3 یا 4 تایی قرار گرفته اند. این گیاه دوپا بوده. گل های نر بر روی یک پایه و گل های ماده بر روی پایه دیگر ظاهر می شوند. مخروط ماده آن که می توان آن را میوه تلقی کرد به رنگ آبی متمایل به سیاه می باشد.درختچه ارس حاوی انواع ترکیبات ترپنوئیدی است که با داشتن وزن مولکول پائین فرار بوده و به عنوان اسانس به حساب می آیند.

قسمت مورد استفاده :

میوه یا مخروط ماده گیاه و چوب آن مصرف دارویی دارند. 

اثرات دارویی و طرز استعمال :

1.به عنوان مدر: عرق گرفته شده از چوب و یا عصاره میوه این گیاه اثر پیشاب آور داشته از این رو در درمان خیز عمومی بدن و یا ناراحتی های کلیوی تجویز می گردد.

2.التیام زخم ها: استعمال عصاره چوب یا میوه گیاه به شکل خارجی در موضع باعث التیام زخم های دیر علاج می گردد.

3.درمان رماتیسم: جویدن میوه های گیاه و یا مصرف عرق گرفته شده از چوب آن در درمان رماتیسم مؤثر است.

حدود ساعت 9:30 دقیقه به دهانه غار رسیدیم.

 ادامه دارد....

/ 2 نظر / 237 بازدید
moh3n

جالب بود،خسته نباشید[تایید]

سجاد

سلام ... شما مي توانيد فايل هاي خود را بر روي آپلود سنتر دنا [dena-up.tk] آپلود نماييد...